Hizmetlerimiz

Fast&Fixed

İMPLANT TEDAVİSİNDE GELŞİNEN SON NOKTA - HIZLI VE SABİT (FAST&FİXED) İMPLANT SİSTEMLERİ

Bredent Sky implantları tarafından geliştirilen, dişsiz çeneye hemen implant yerleştirilmesi üzerine kurulmuş bir sistemdir ve hastaların bir günde sabit dişe sahip olma hayalini gerçekleştirir.
Bu konsept daha çok total dişsizlikle karşı karşıya kalan hastalar için geliştirilmiştir. Aynı zamanda dişler çekildiği gün implant yapılması ya da dişsiz hastalarda implantların yapıldığı gün sabit protez yapılması mümkündür. Aynı gün hem diş çekimi hem implantasyon hem de geçici sabit protez imkanı veren bu sistemde hasta memnuniyeti son derece yüksektir.
- Tam dişsiz ağızlarda - Hastanın tüm dişleri çekilecek olsa
- Arka bölgelerde kemik eksikliği olan durumlarda.
Üst çenede maksiller sinüs, altçenede mandibular sinir gibi anatomik oluşumlar implant yapma olanağını kısıtlar. Maksiller sinüsün sarkık olduğu bölgelerde yeterli kemik olmaz. Bu gibi durumlarda "sinüs lifting" adını verdiğimiz ileri cerrahi tekniği ile implant için gerekli olan kemiği kazanıp implantı yerleştiririz. Yine alt çenede de çok geniş kemik erimelerinin olduğu alt çene sinirinin üzerinde azılar bölgesinde yeterli kemik yoksa augmentasyon teknikleri ile kemik kazanmak mümkündür. Fakat bu yöntemler gerek pahalı oluşları, gerek daha büyük cerrahi girişimler oluşları ve gerekse daimi protezin yapımı için uzun sürelere ihtiyaç duymaları açısından hastalar için tercih sebebi olmayabilir. Bu gibi durumlarda daha uzun implantları açılı olarak yerleştirip daha az sayıda implantla sabit protez yapılabiliyor.
-Tam dişsiz çenelerde azı dişlerinin önünde kalan bölgede yeterli kemik varsa;
-Eğer diş çekimi yapılacaksa çekim soketlerinde iyi bir temizleme imkanları varsa örneğin lazer gibi;
-Çekim öncesi ağız hijyeni iyi bir seviyeye getirilmiş ise;
-Aktif inatçı perodontitisi yoksa;
-Hekim bu konuda yeterli bilgi ve tecrübeye sahipse;
-Hemen yapılacak geçici sabit protezin yapılabileceği laboratuar imkanı varsa.
- Varsa sallanan veya periodontal açıdan çok sıkıntılı olduğuna karar verilmiş dişler çekilir.
- Sinüs sarkıklığı olan yerlerden veya sinir kanalından kaçarak üst çeneye 6 adet alt çeneye ise 4 adet açılı veya 6 adet düz implantlar yerleştirilir.
- İmplantların hepsini birbirine parelel hale getirecek açılı fast and fixed abutmentler implantların üzerine vidalanır.
- Ölçü analogları abutmentlerin üzerine yerleştirilip açık ölçü tekniği ile ölçü alınır.
- Ölçü analogları çıkarılır ve dişeti şekillendiriciler abutmentlerin üzerine yerleştirilerek seans sonlandırılır.
- Bu ölçüye göre laboratuarda geçici bir protez hazırlanır ve operasyondan sonraki 24 saat içinde hasta ağzına sabitlenir.
- Hasta bir gün sonra geçici ama sabit dişlere sahiptir.
- En büyük avantajı anında sabit diş olanağı sunmasıdır. Hasta bir günde damak protezden kurtulmuş olur. Geçici sabit protez bile eski proteze göre ciddi bir konfor sunar.
- Bu sistemde ikinci cerrahi işleme gerek yoktur. Kalıcı protez aşamasına doğrudan ölçü alınarak başlanabilir. Kalıcı protez yapılıncaya kadar hasta geçici sabit protezlerini kullanabildiği için aynı konforu devam eder.
- Maksiller sinüs ve altçene siniri gibi anatomik oluşumlar nedeni ile tedavi edilemeyen hastalara sabit protez imkanı sunar.
- Sistem Çok daha uzun implant yerleştirilmesine imkan verdiği için daha az implantla sabit diş yapılmış olur. (alt çenede 4 adet, üst çenede 6 adet)
- Kalıcı protez hibrit şekilde yapılabildiği için pembe diş eti estetiği sağlanabilir.
- Bir çok ara parça ve ayrıntıdan dolayı maliyetli bir sistemdir.
- Ne kadar dayanıklı bir geçici protez yapılsa da bu protezin zamansız kırılma çatlama gibi problemleri olabilmektedir.
- Protez kırıldığında sistemin bütünlüğü bozulmuş olur. Anında müdahale edilmesi ve sorunun giderilmesi gerekir.
- Soruna hemen müdahale edilmez ise bazı implantlara aşırı yük gelir ve bu implantların kaybına yol açabilir.
Bu sistemde implantlar yapılır yapılmaz implantlara kuvvet gelmeye başladığı için İlk 1,5-2 aya kadar sert gıdalardan kaçınılmalı ve tamamen yumuşak besinler tercih edilmelidir. Bu yapılmazsa implantlara çok kuvvet gelir ve implant kaybıyla sonuçlanabilir.
Arka bölgelerde kemik eksikliği olan durumlarda Fast & Fixed tekniği ile implantlar çene kemiklerine dikey olarak değil, belli bir açı oluşturacak şekilde ileri cerrahiye gerek kalmadan yerleştirilir. Bu geometri, implantların yüklere daha kolay şekilde dayanmasını sağlar.
Operasyon sırasında herhangi bir ağrı sızı söz konusu değildir.
- Ağızdaki anatomik durumlar çok iyi değerlendirilmeli ve sinüs boşluklarından sinir kanalı gibi uzak durulması gereken noktalardan kaçınılmalıdır.
- Tomografik görüntüde ölçümler yapılıp iyi planlanmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen komplikasyonla oluşabilir.
- İmplantlar kemiğe yeterince stabil olarak yerleştirilmelidir. Bu bakımdan cerrahi işlemi yapacak hekim deneyimli ve sisteme hakim olmalıdır.
- Geçici sabit protez yeterince dayanıklı yapılmalıdır. Aksi halde protez kırılır ve ciddi sıkıntılar oluşur.
- Hasta çok iyi ağız bakımı yapmalıdır. Özellikle ilk 3-4 aylık dönemde ağız duşuyla protez altı temizlenmelidir. Aksi halde enfeksiyon gelişebilir.
- Bu sistemde implantlar yapılır yapılmaz implantlara kuvvet gelmeye başladığı için İlk 40-60 güne kadar sert gıdalardan kaçınılmalı ve tamamen yumuşak besinler tercih edilmelidir. Bu yapılmazsa implantlara çok kuvvet gelir ve implant kaybıyla sonuçlanabilir.